Uniwersytet Krytyczny

20 listopada 2007

Uniwersytet krytyczny to cykl otwartych spotkań dyskusyjnych na aktualne tematy społeczne i polityczne. Przestrzeń swobodnej wymiany myśli i wiedzy.

 

W ramach Uniwersytetu Krytycznego będziemy zajmować się problematyką społeczną i polityczną, nie tylko omawiać wybrane kwestie, ale też dyskutować na ich temat, zadawać niewygodne pytania, kwestionować poglądy uważane za oczywiste. Chcemy przyglądać się rzeczywistości z perspektywy wolnościowej, rozwinąć konstruktywną krytykę otaczających nas zjawisk, zastanawiać się nad możliwymi alternatywami do funkcjonujących obecnie stosunków społecznych i instytucji oraz nad tym, jak nasze pomysły wcielać w życie.

 

Ideą Uniwersytetu Krytycznego jest zniesienie sztywnego podziału na wykładających ekspertów i słuchaczy-laików, na wszystkowiedzące „gadające głowy” i biernych odbiorców. W ramach Uniwersytetu Krytycznego spotkanie poprowadzić może każdy, kto zajmuje się czymś ciekawym, jest zaangażowany w działalność, o której chciałby opowiedzieć, chce się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Formuła Uniwersytetu Krytycznego będzie różnorodna. W planie obok prelekcji i dyskusji także pokazy filmów, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, warsztaty, spotkania dotyczące interesujących książek. Chcemy poruszyć kwestie takie, jak partycypacja społeczna w samorządzie lokalnym, samorządzie pracowniczym i ekonomi, prawa pracownicze, konsumpcjonizm, globalizacja i rozwój, klasycy anarchizmu oraz wiele, wiele innych. Lista poruszanych tematów będzie otwarta i tworzona na bieżąco, zależnie od zainteresowań, potrzeb i propozycji uczestników i uczestniczek.

 

Otwarte spotkania dyskusyjne odbywały się w Warszawie już wcześniej. W Czarnej Emilce pokazy filmów i spotkania z zaproszonymi gośćmi od 2004 roku organizowała Warszawska Grupa Anarchistyczna. W tym samym miejscu na pokazy filmowe zapraszał Czerwony Kolektyw-Lewicowa Alternatywa. W 2007 r. można było uczestniczyć w otwartych spotkaniach na temat historii, klasyków i idei anarchizmu na ul. Szpitalnej. W kwietniu 2007 w ramach Festiwalu dla Ziemi odbyły się Zielone Warsztaty, dwudniowy cykl warsztatów o tematyce ekologicznej i społecznej. Rozmawialiśmy o sprawiedliwym handlu, globalnej odpowiedzialności, organizmach modyfikowanych genetycznie, konflikcie w Dolinie Rospudy, demokracji uczestniczącej czy protestach przeciwko szczytom G8 (http://pl.indymedia.org/pl/2007/04/28021.shtml).

Wszystkie te inicjatywy znajdą kontynuację w formule Uniwersytetu Krytycznego.

 

 

Plan do końca roku:

 

24.11.2007 Nie głosujesz – nie masz prawa krytykować, czyli o terrorze propagandy udziału w wyborach. Czy istnieje alternatywa dla wyborów? Dyskusja i pokaz filmu Wyborcza ruletka.

 

8.12.2007 Budżet partycypacyjny – Spotkanie i dyskusja na temat funkcjonowania i rozwoju budżetu partycypacyjnego na świecie oraz możliwości wdrażania tej praktyki w Polsce.

Mieszkańcy decydują, czyli jak możemy wpływać na kształtowanie budżetu naszego miasta lub dzielnicy. Budżet Partycypacyjny jest jedną z form demokracja uczestniczącej, dynamicznie rozwijającą się ideą i praktyką organizacji lokalnego życia publicznego ostatnich lat. Dlaczego tak się dzieje? Przyjdź i dowiedź się!

 

15.12.2007 Coca-Cola – poznaj krwawy smak słodkiego napoju.

Jaką politykę prowadzi jedna z największych korporacji świata? Pokaz filmu dokumentalnego Krwawy smak Coca-Coli produkcji Kanal B o polityce koncernu w Kolumbii, dyskusja. Spotkanie w ramach międzynarodowej kampanii Bojkot Coca-Coli: http://www.killer-cola.info.

 

Zapraszamy w SOBOTY o 16.00

Centrum Inicjatyw Społecznych CZARNA EMILKA, ul. E. Plater 15 (lokal w suterenie w głębi podwórka, za figurą Jezusa)

 

 

przyjdź, posłuchaj, podyskutuj. zaproś znajomych

ZAPRASZAMY!

Dodaj komentarz